Szkoła Podstawowa w Stołpiu
im. Marii Skłodowskiej-Curie

Stołpie 11
22-151 Stołpie
82 569 72 25
stolpie@poczta.onet.pl

Patronka szkoły

Maria Skłodowska-Curie

Pierwsza kobieta, która otrzymała Nobla w dziedzinie fizyki, i jak dotąd jedyna, która otrzymała Nobla z dwóch różnych dziedzin (chemia). Jest pierwszą kobietą z tytułem profesorskim na paryskiej Sorbonie i pierwszą damą wśród członków Akademii Medycznej w Paryżu. Jest również pierwszą kobietą, której szczątki spoczęły w paryskim Panteonie.  

Edukacja i światopogląd 

Maria Skłodowska - Curie urodziła się w Warszawie w 1867 roku. Istotą jej pracy było zaangażowanie w budowę lepszego zaplecza pedagogicznego, medycznego i naukowego. Do dziś rzeczywisty wkład w rozwój cywilizacyjny Marii Skłodowskiej-Curie jest jeszcze nieoceniony. Trudniła się pracą naukową, taką jak medycyna, prawo i dziennikarstwo. Była pierwszą kobietą, która podjęła w tym kierunku pracę odkrywcy. Do zasług podstawowych należy odkrycie przez Skłodowską nowego pierwiastka chemicznego nazwanego polonem, a którego nazwę jak widać dedykowała ojczyźnie. Za badania nad radioaktywnością pierwiastków razem z mężem otrzymała Nagrodę Nobla w 1903 roku. Maria Skłodowska-Curie została oprócz tego uhonorowana tytułem doktora nauk w zakresie fizyki. w 1911 roku.  

Emigracja

Wyjechała do Paryża. W latach 1891-95 r. Maria studiowała na kierunku Wydziału Matematyczno – Przyrodniczego w Sorbonie. W centrum uwagi były badania nad magnetyzmem różnych rodzajów stali. Poznała wkrótce o osiem lat starszego Piotra Curie, z którym szybko znalazła wspólny język. Było to podyktowane faktem, iż oboje badali zjawisko piezoelektryczności. W roku 1895 Skłodowska wzięła z Piotrem Curie ślub i przyjęła obywatelstwo francuskie.  

Praca 

Promienie Becquerela zostały podstawą dalszych prac Marii Skłodowskiej-Curie. Przy czym okazało się, że zerwanie przez nią z praktykami ówczesnych badaczy nowych promieni ma sens, bowiem do swych badań zaczęła stosować elektrometr, urządzenie precyzyjne i czułe, a to zamiast nieprecyzyjnej metody fotograficznej. Ponadto postawiła na badania dostępnych minerałów, skał i innych substancji.  

Pierwsza Nagroda Nobla

Rok 1903 przyniósł małżeństwu Curie Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Małżeństwo cieszyło się sukcesem, Maria sporo podróżowała odbierając w różnych ośrodkach uniwersyteckich miast europejskich nagrody i wyróżnienia. Dobrą passę życiową przerwał jej niesłychany dramat. Prawdziwa tragedia w postaci tragicznej śmierci męża w roku 1906. Zginął bowiem na miejscu pod kołami konnego powozu ciężarowego. Próbowała się po tym otrząsnąć prawie rok, jednak do końca życia miała już odczuwać rodzaj pustki. Poniekąd podobną tragedię przeżyła już wcześniej, a związany ze śmiercią matki i siostry. Lecz zdecydowała się kontynuować badania samodzielnie.  

Druga Nagroda Nobla

W 1911 r. została uhonorowana drugą Nagrodą Nobla, tym razem ze swej drugiej dziedziny, mianowicie chemii.  I jakby tego było mało wspólnie z grupą przyjaciół odnalazła czas i zaangażowanie, aby rozwijać pedagogikę – stworzyła szkołę, gdzie dzieci uczono według metod całkiem nowatorskich, bo w laboratoriach, muzeach, teatrach.  

Skutki napromieniowania

Maria Skłodowska - Curie zachorowała ciężko na chorobę popromienną. W wyniku kilkudziesięcioletniej pracy z radem Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 roku. Powodem była ostra białaczka.

Ciekawostki

•   Maria Skłodowska-Curie jest nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla, ale również do tej pory jedyną na świecie, która dostała ją dwukrotnie. 
•   Dzięki radowi już w 1905 udało się wyleczyć raka szyjki macicy. 
•   W czasie I wojny światowej zorganizowała specjalne mobilne stacje radiologiczne. Umożliwiało to prześwietlenia obrażeń żołnierzy. 
•   Jako jedna z pierwszych kobiet uzyskała prawo jazdy. 
•   W 2015 roku została uznana przez Szkotów za najbardziej wpływową kobietę 200-lecia . W rankingu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce, tuż po Margaret Thatcher. 
•   Była jedną z pierwszych ekolożek. 
•   Jako zapaleni cykliści, ona i jej mąż, Piotr, w podróż poślubną udali się na rowerach. 
•   Już w dzieciństwie wyróżniała się nadprzeciętną inteligencją, uznając prymat rozumu.