Szkoła Podstawowa w Stołpiu
im. Marii Skłodowskiej-Curie

Stołpie 11
22-151 Stołpie
82 569 72 25
sekretariat@spstolpie.gminachelm.pl

Archiwum 2023/2024

Błękitne Stołpie 2024 !

GALERIA

"Błękitne Stołpie" -niezwykła uroczystość!


          21 czerwca 2024 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego. Natomiast 20 czerwca, już tradycyjnie odbył się bal oraz część artystyczna, wręczenie statuetek i podziękowań dla uczniów i rodziców. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości, którą przygotowali uczniowie klas 3 i 8. Szczególnym momentem było pożegnanie nauczycieli, którzy odeszli na zasłużoną emeryturę, a byli to: Pani Kamila Dąbrowska i Pan Piotr Bakun oraz Panie Anna Dzwonek i Urszula Szoda, a także Pani Magdalena Wituch, która w tym roku zakończyła pracę w SP w Stołpiu. Z funkcją dyrektora pożegnała się również Pani Dyrektor. Delegacja nauczycieli podziękowała Pani Małgorzacie Mielniczuk za dotychczasową współpracę i złożyła serdeczne życzenia.

Innowacja pedagogiczna
pt. „Spotkanie z bohaterem – drama na lekcjach języka polskiego”

GALERIA

Innowacja pedagogiczna pt. „Spotkanie z bohaterem – drama na lekcjach języka polskiego”. Innowacja umożliwiła uczniom naukę poprzez zabawę. Angażowała ich w pracę metodą dramy, dała możliwość ćwiczenia umiejętności funkcjonowania w grupie, pozwoliła odkryć i rozwijać talenty. Nowoczesne metody i formy pracy np. sąd nad bohaterem, scenki z utworu – umożliwiły lepsze zapamiętanie wydarzeń zawartych w kanonie lektur. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w różnych zadaniach, następnie dokonali samooceny i oceny koleżeńskiej. Koordynatorką zajęć była pani Marzena Mazurek – Dymczyk. Poniżej fotorelacja z różnych form: inscenizacja „Kopciuszka”, „Świtezianki”, „Dziadów” cz. II, „Syzyfowych prac”, „W pustyni i w puszczy”, „Opowieści z Narnii”, spotkanie z bohaterami z baśni, sąd literacki nad Pinokiem i nad Neronem.





XX Gminny Konkurs Ortograficzny 27 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Okszowie odbył się XX Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas II- IV. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Chełm pan Wiesław Kociuba. Kategoria – klasy drugie: I miejsce – Anna Jóźwiak (opiekun p. Maria Łuczak). Kategoria – klasy trzecie: II miejsce – Zofia Hajduk (opiekun p. Kamila Dąbrowska). Kategoria – klasy czwarte: II miejsce – Wiktoria Wróbel (opiekun p. Marzena Mazurek – Dymczyk). Serdecznie gratulujemy uczniom i ich opiekunom! Jednym z ważnych zadań szkoły jest wpojenie uczniom troski o język ojczysty, przede wszystkim poprzez wykształcenie umiejętności poprawnego pisania. Dlatego mamy nadzieję, że nagrodzeni uczniowie będą stanowili inspirację dla swoich rówieśników w dążeniu do wzorowego posługiwania się znajomością reguł ortograficznych!

Dzień Dziecka 2024

         4 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Wspólna zabawa była znakomitą odskocznią od szkolnych obowiązków. Dmuchana zjeżdżalnia, zabawa przy muzyce, pokaz wozu strażackiego, malowanie twarzy, malowanie na folii, seans filmowy, pyszny poczęstunek - to wszystko czekało na dzieci podczas ich święta. Tradycją stał się już mecz nauczyciele contra uczniowie. W tym roku po zaciętej i pełnej poświecenia grze wygrali nauczyciele.  To był dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.

Galeria

INNOWACJA PEDAGOGICZNA pt. " Na tropie łaciny "
  W ramach innowacji pedagogicznej " Na tropie łaciny " uczennice klasy III poznawały przysłowia i sentencje łacińskie. Owocem ich pracy są albumy.

INNOWACJA PEDAGOGICZNA pt. " Widzę, słyszę, czuję i smakuję ".   W ramach innowacji pedagogicznej " Widzę, słyszę, czuję i smakuję " uczniowie z klasy IV i V rozwijali zmysły, percepcję i wzbogacali słownictwo poprzez różnorodne, interaktywne zabawy. Rozpoznawali zapachy owoców, ziół i kwiatów oraz smaki słodkie, kwaśne i gorzkie. Wykonali też prace plastyczne z materiałów o różnej fakturze: miękkiej, szorstkiej, śliskiej. Tworzyli kompozycje z piasku oraz słuchali dźwięków jakie wydają zwierząta mieszkające w lesie i na podwórku. Zajęcia były nie tylko świetną zabawą, ale także pozwoliły dzieciom lepiej poznać i zrozumieć działanie swoich zmysłów.

Światowy Dzień Pszczoły 20 maja obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pszczoły. Z tej okazji uczniowie klas I - III od samego rana brali udział w różnych zajęciach edukacyjnych i warsztatach związanych z pszczołami. Na początku obejrzeli film na temat roli pszczół w ekosystemie oraz tego jakie produkty powstają dzięki ich pracy. Następnie wzięli udział w warsztatach praktycznych: układali puzzle, przechodzili przez pszczeli labirynt oraz tworzyli prace plastyczne przedstawiające życie w ulu. Na zakończenie odbyła się degustacja miodu, podczas której dzieci mogły spróbować miodu wielokwiatowego. Był to dzień pełen nauki, zabawy i świadomości ekologicznej, który na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników.

24 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Okszowie odbył się I Powiatowy Konkurs Ortograficzny “Mistrz Ortografii”. Zgodnie z Zarządzeniem nr 25/2024 Lubelskiego Kuratora Oświaty laureaci konkursu w kategorii szkół podstawowych będą mogli otrzymać dodatkowe punkty na świadectwie ukończenia szkoły. Miło nam poinformować, że laureatką tego konkursu została nasza uczennica – Pola Pełczyńska. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Uczniowie klas 4 - 7 wzięli udział w ogólnopolskim konkursie przedmiotowym Panda 2024 z języka angielskiego. Uczeń klasy 7 - Oskar Dąbrowski został laureatem konkursu. Natomiast uczeń klasy 4 - Błażej Roczon otrzymał wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Szkolnym koordynatorem konkursu była pani Monika Studzińska.

ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE” to program, którego głównym celem jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych. W roku szkolnym 2023/ 2024 w ramach programu przeprowadzono pięć zajęć warsztatowych w klasie szóstej o tematyce: 1. poznajmy się bliżej, 2. laboratorium ciała, 3. naucz się mówić „nie”, 4. znajdź właściwe rozwiązanie, 5. uwierz w siebie. Zajęcia miały na celu: zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, zwiększenie świadomości na temat zagrożeń płynących z czynnego i biernego palenia tytoniu, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich, kształtowanie postaw asertywnych związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie, w tym unikanie zachowań ryzykownych dla zdrowia, umocnienie poczucia własnej wartości w zbudowaniu pozytywnego myślenia o sobie i kształtowania ważnych umiejętności w kontaktach z ludźmi. Ponadto uczniowie wykonali plakaty o szkodliwości palenia papierosów i e – papierosów.

Od lutego bieżącego roku w naszej szkole realizowany był projekt „Prawidłowych zasad uczę się, bo żyć bezpiecznie chcę” . Głównymi jego celami były: poprawa bezpieczeństwa uczniów oraz kształtowanie nawyków i zachowań, które pomogą zredukować ryzyko wypadków w przyszłości, motywowanie do odpowiednich, bezpiecznych zachowań, kształtowanie u uczniów świadomości brania odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych. Zakładał również poszerzenie i utrwalenie wiedzy i umiejętności uczniów dotyczących bezpiecznego zachowania: na drodze, na przejazdach kolejowych, nad wodą. W ramach realizacji zadań projektu odbywały się spotkania i prelekcje z pracownikami innych specjalności: ratownikiem medycznym, pielęgniarką, funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei i ratownikiem wodnym. Podsumowaniem projektu był konkurs wiedzy pt. „Ja sobie poradzę!”. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą dotyczącą znajomości zasad bezpieczeństwa. Koordynatorem projektu była p. Anita Spyrka, w jego realizację zaangażowani byli także p. Andrzej Hadam, p. Piotr Bakun, p. Jolanta Szulc oraz p. Dorota Strzelecka.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy
o Poleskim Parku Narodowym.

       4 czerwca uczniowie: Pola Pełczyńska, Ania Kiraga, Karol Studziński, Piotr Dymczyk i Wojtek Dymczyk reprezentowali naszą szkołę w XXIV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Poleskim Parku Narodowym. Mamy powody do dumy, ponieważ Ania, Pola i Karol uzyskali tytuł finalisty. Wojtek zdobył tytuł laureata, zajmując V miejsce. Piotr także zdobył tytuł laureata, otrzymując III miejsce. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Półfinały Mistrzostw Województwa w Koszykówce 3x3 rozegrano 29.05.2024 r. w Świdniku. Po bardzo wyrównanej i zaciętej walce nasi uczniowie wywalczyli IV miejsce. Skład drużyny: Igor Macegoniuk, Piotr Humeniuk, Szymon Narewski, Szymon Anusiewicz. Gratulujemy.

Zielona szkoła w Serpelicach

           W dniach 20-21.06.2024 r. uczniowie z klas 6, 7 i 8 przebywali na ,,zielonej szkole” w Serpelicach. Uczestnicy wycieczki strzelali z łuku i broni, odszukiwali oraz rozwiązywali zagadki logiczne, uczyli się, jak udzielić pierwszej pomocy, wiązać węzły. Było survivalowo i aktywnie. To nie tylko fantastyczna integracja, zdobywanie nowych umiejętności, ale też niezwykłe przygody! To było coś specjalnego dla tych, którzy lubią dobrą zabawę, mają ochotę spróbować nowych aktywności sportowych, czy też pogłębić dotychczasowe. Wspólny wyjazd wprawił wszystkich w znakomity nastrój i wyzwolił mnóstwo pozytywnej energii.

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” Umberto Eco
Konkurs Literacki

              ​ 28 maja 2024 roku uczniowie naszej szkoły: Anna Kiraga i Piotr Dymczyk wzięli udział w II Powiatowym Konkursie Literackim „Biblionerzy na szóstkę”. To właśnie oni zdobyli największą liczbę punktów w eliminacjach szkolnych. Konkurs odbył się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej - w formie teleturnieju Milionerzy. Główne cele konkursu to m.in. popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz promowanie talentów humanistycznych. Przedsięwzięcie zostało objęte Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Chełm. Patronat medialny sprawowały: Super Tydzień Chełmski i Radio Bon Ton. Nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą ze znajomości lektur szkolnych. Finalistką została Ania, natomiast tytuł laureata zdobył Piotr. Gratulujemy!

      28 maja, na powitanie lata uczniowie z Ukrainy, uczęszczający do Szkoły Podstawowej w Stołpiu, wzięli udział w wycieczce szkolnej do Zamościa. Atrakcji było co niemiara.

PATRIOTYCZNIE W STOŁPIU 7 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas akademii uczniowie klasy szóstej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony historii uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji oraz jej znaczeniu dla Polski. Była to również okazja do refleksji nad wartościami patriotyzmu i miłości do Ojczyzny

Dzień Ziemi z tematem neutralności klimatycznej

Galeria

23 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie związane z obchodami Dnia Ziemi, na którym Marta Balcerek – doradca klimatyczny Starostwa Powiatowego w Chełmie oraz  Jakub Wątrobiński – członek Stowarzyszenia Lokalna Akcja na rzecz Ziemi Chełmskiej – stan powietrza w powiecie chełmskim opowiedzieli  uczniom klas IV – VIII dlaczego warto  i w jaki sposób możemy każdego dnia, nawet przy wykonywaniu prozaicznych czynności zadbać o przyszłość naszej pięknej planety.  Prelegenci zorganizowali dla dzieci i młodzieży warsztaty z zakresu neutralności klimatycznej. Spotkanie odbyło się w ramach pn. „Podnoszenie świadomości mieszkańców Powiatu Chełmskiego w zakresie neutralności klimatycznej” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach naboru nr FELU.03.02-IZ.00-002/23 Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu. Działanie 3.2 Dostosowanie do zmian klimatu i zapobieganie powodziom i suszy (typ projektu 5)
programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Mistrzostwa Gminy Chełm
w Piłce Nożnej

W Szkole Podstawowej w Uhrze 13.04.2024 r. rozegrano Mistrzostwa Gminy Chełm w Piłce Nożnej. Reprezentacja naszej szkoły zajęła III miejsce. Najlepszym bramkarzem turnieju został Karol Studziński. Gratulujemy.

Recytowali i śpiewali w Okszowie

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Folklorystycznym, zorganizowanym przez ZSCKR w Okszowie. W kategorii recytacja wyróżnienie zdobyła Liliia Mihasiuk, a Diana Młynarczyk została wyróżniona przez przewodnicząca jury Krystynę Igras tomikiem poezji. W kategorii wokalnej zespół Stołpie Band zajął II miejsce.​ Uczniów przygotowały Małgorzata Mielniczuk i Marzena Mazurek - Dymczyk.

GALERIA

Konkurs "Tobie Ziemio Śpiewam"

4 kwietnia w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Dorohusku obył się I Wojewódzki Konkurs Piosenki Przyrodniczej pod nazwą „Tobie Ziemio Śpiewam”. W kategorii „Przedszkole-zespół” na trzecim miejscu podium znalazła się grupa „Misie i Króliczki ze Stołpia”. W kategorii soliści drugą lokatę wywalczyła Marcelina Sosińska, a trzecie miejsce zdobył Karol Adamiak. W starszej grupie wiekowej - „klasy 4-6” w kategorii soliści trzecie miejsce zajęła Pola Pełczyńska.

Galeria

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

5 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego symbolem solidarności jest kolor niebieski. Uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, dowiedzieli się m.in. jak można wesprzeć osoby z zaburzeniami sensorycznymi, obejrzeli filmik na ten temat, odbili swoją dłoń w kolorze niebieskim oraz odgadywali zapachy. Uczniowie dowiedzieli się, jak zmysły wpływają na nasze samopoczucie oraz przekonali się również o tym, że nie wszystko jest takie, na jakie wygląda czy pachnie. Obchody tego dnia były kolejną, dobrą okazją do tego aby pokazywać i uczyć, jak być dobrym kolegą, koleżanką, człowiekiem.

Pierwszy Dzień Wiosny

Sukces naszych uczniów!

15 marca 2024 roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie odbył się XXIII Przegląd Pieśni i Poezji Religijnej i Patriotycznej. Szczytnym celem konkursu jest propagowanie wartości chrześcijańskich wśród dzieci i młodzieży z województwa lubelskiego. Miło nam poinformować, że w kategorii recytacja, uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces : Piotr Dymczyk zajął III miejsce, Diana Młynarczyk otrzymała wyróżnienie. Natomiast w kategorii muzycznej – zespół, uczennice z klasy trzeciej - „Gwiazdeczki” wspaniale wyśpiewały II miejsce. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Wyjazd klasy 5 do Lublina – szalona przygoda!

19 marca 2024 r. uczniowie klasy piątej wzięli udział w wycieczce do Lublina. Zwiedzili ciekawe miejsca, o których opowiadał przewodnik, poznali historię koziołka lubelskiego. Piątoklasiści wzięli udział w warsztatach wielkanocnych, poznali także nietypową dyscyplinę sportu, którą był paintball laserowy. Wspólna zabawa była świetną odskocznią od codziennych zajęć. Wszyscy wrócili pełni wrażeń. Uśmiechnięte buzie były potwierdzeniem dobrze spędzonego dnia.

Mistrzostwa Gminy Chełm
w Mini Koszykówce

W Szkole Podstawowej w Stołpiu 23.03.2024 r. rozegrano Mistrzostwa Gminy Chełm w Mini Koszykówce 3x3 Dziewcząt i Chłopców. Po zaciętej rywalizacji nasi uczniowie uplasowali się na I miejscu w kategorii chłopców oraz II miejsce w kategorii dziewcząt. Gratulujemy.

Podsumowanie Konkursów Gminnych 2024

18 marca 2024 roku w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs z Języka angielskiego "Nie taki angielski straszny: śpiewać każdy może...". Rozstrzygnięte zostały również konkursy: III Gminny Konkurs Polonistyczno – Matematyczny na „Matematyczną baśń” lub „Opowiadanie detektywistyczne z zagadką matematyczną” oraz Konkurs Regionalny "Spacerkiem po Gminie Chełm". Wszystkie konkursy honorowym patronatem objął Wójt Gminy Chełm - pan Wiesław Kociuba. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.

GALERIA WYNIKI

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

20 lutego 2024 r. roku odbyła się bardzo ciekawa prelekcja, poprowadzona  przez pracownika Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie. Spotkanie odbyło się w ramach Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112.

,,Matematyczne potyczki"

11 marca 2024 r. odbył się gminny konkurs matematyczny w Stawie ,,Matematyczne potyczki". Nasi uczniowie wywalczyli: II miejsce Piotr Dymczyk, III miejsce Dawid Wróblewski oraz IV miejsce Marcel Smętkowski.
Serdecznie gratulujemy

Turnieju Szkół Podstawowych w Strzelectwie Wirtualnym

Uczniowie z naszej szkoły Łukasz Czwórnoga, Szymon Strzelecki, Diana Młynarczyk i Natalia Kozak zajęli III miejsce na dwanaście drużyn
w I Turnieju Szkół Podstawowych w Strzelectwie Wirtualnym o Puchar Dyrektora ZSCKR w Siennicy Różanej. 
SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!!

Stołpie Band I na Gminnym Święcie Kobiet i Mężczyzn

Uczniowie naszej szkoły - Stołpie Band I  w składzie: Pola Pełczyńska, Bartek Petryk, Jakub Warchałowski,  Jakub Matuszewski 8 marca 2024 roku zaprezentowali się na gminnych obchodach Dni Kobiet i Mężczyzn. W tym roku gościła nas Szkoła Podstawowa w Uhrze.  Otrzymali oni specjalne zaproszenie, by wystąpić w części młodzieżowej koncertu. Występ młodych wokalistów okazał się okazją do zabawy i wspólnego śpiewania dla całej publiczności.  Przed artystami jeszcze wiele pracy, jednak już dzisiaj można powiedzieć z całą pewnością, że kochają scenę z wzajemnością. 

Mistrzostwa Gminy Chełm w Koszykówce Dziewcząt i Chłopców.

09.03.2024
W Szkole Podstawowej w Stołpiu rozegrano Mistrzostwa Gminy Chełm w Koszykówce 3x3 Dziewcząt i Chłopców. Po zaciętej rywalizacji nasi uczniowie uplasowali się na II miejscu w kategorii dziewcząt i III miejscu w kategorii chłopców.

Sukces w Dubience!

  29.02.2024 r. odbył się V Powiatowy Festiwal Piosenki Żołnierskiej I Patriotycznej w Dubience. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Stołpiu zdobyli I miejsce w kategorii zespoły klas I  - III -  Zespół Gwiazdeczki w składzie: Julia Budzyńska, Kaja Komczyńska, Natalia Lalak, Lena Miścisz, Zuzanna Wiśniewska. Uczennice przygotowała Kamila Dąbrowska. W kategorii klas VII – VIII najlepsi z kategorii zespoły  również okazali się uczniowie naszej szkoły. Zespół Sołpie Band II zdobył I miejsce. W skład zespołu weszli: Davyd  Davydchuk, Lena Dzwonek, Maja Horyłek, Anastasiia Kapusta, Anna Kiraga, Izabela Mulawa, Liliia Myhasiuk, Inna Shapovaliuk, Hanna Skoczylas,  Zuzanna Żukowska. W kategorii VII – VIII soliści  na podium stanęła Natalia Kozak, zdobywając III miejsce. Uczniów starszych przygotowała Małgorzata Mielniczuk. W konkursie udział wzięli również: Młynarczyk Oliwia z klasy I, Anna Piotrowska z klasy IV, przygotowane przez Urszulę Kucharską. Reprezentowali  nas również w  kategorii zespoły  klas IV – VI  uczniowie z klasy VI -  Stołpie Band  I  w składzie: Julia Cymer, Martyna Dziewulska, Jakub Matuszewski, Pola Pełczyńska, Bartłomiej Petryk, Zuzanna Szubert, Jakub Warchałowski.  Wszyscy uczniowie naszej szkoły zaprezentowali bardzo wysoki poziom wokalny. Mimo że nie wszyscy stanęli na podium, to sam udział w konkursie był wartościowym doświadczeniem i okazją do zmierzenia się z trudną sztuką, jaką jest występ przed publicznością. Gratulujemy!   

GALERIA

Dzień Jezyka Ojczystego

GALERIA

21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypomnieć, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. Z tej okazji zorganizowany został konkurs polonistyczny: na okładkę do ulubionej książki i najciekawszy lapbook. Wyniki konkursu: Kategoria: klasy I - III: I miejsce – Amelia Żukowska, Hanna Oleksiejuk; II miejsce – Pola Bojarczuk, Filip Korneluk; III miejsce – Kuba Borowski, Hanna Łukasik; Wyróżnienie – Melisa Kawalec, Jadwiga Laskowska. Kategoria: klasy IV – VI: I miejsce – Jagoda Fetta; II miejsce – Julia Żołnik; III miejsce – Karol Studziński; Wyróżnienie: Szymon Borkowski, Blanka Jańczuk, Maja Adamiak. Kategoria: klasy VII – VIII: I miejsce – Anna Kiraga; II miejsce – Oskar Dąbrowski; III miejsce – Igor Humeniuk; Wyróżnienie: Lena Dzwonek, Emilia Komczyńska; Wszystkim serdecznie gratulujemy!

WALENTYNKI 2024
CZERWIEŃ I RÓŻ

TRZYMAJ FORMĘ

W ramach programu Trzymaj Formę uczniowie naszej szkoły stworzyli żywą piramidę zdrowia. Aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Szkoła realizuje zadanie wprowadzenia Standardów ochrony dzieci                                  
Standard I. POLITYKA
Organizacja/instytucja ustanowiła i wprowadziła w życie Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Standard II. PERSONEL
Organizacja/instytucja monitoruje, edukuje i angażuje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci. 
Standard III. PROCEDURY W organizacji/instytucji funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka. Standard
 IV. MONITORING Organizacja/instytucja monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony dzieci.   

Zachęcamy do zapoznania się.  

POLITYKA OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM 

ZAPRASZAMY!
od 12 lutego 2024 r. 

NOWE WNIOSKI

STOŁPIE COUNTRY 2024

FOTORELACJA

  26 stycznia 2024 r. w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Stołpiu odbyła się niezwykła zabawa karnawałowa w stylu country. Uczniowie, nauczyciele i rodzice, ubrani stosownie do okoliczności, tańczyli,  konkurowali i bawili się  jak na Dzikim Zachodzie.  Wszystkie klasy wraz z wychowawcami przygotowane miały pokazy taneczne, które zaprezentowały w czasie zabawy. Takiego balu jeszcze w naszej szkole nie było!   

Zabawa klas 0 - 3

Zabawa klas 4 - 8

Dzień Babci i Dziadka 

GALERIA

  24 stycznia 2024 r. gościliśmy w naszej szkole Babcie i Dziadków. Przedszkolaki z grup Króliczki z Wieżyczki i Misie Stołpisie przygotowały przedstawienie w stylu country oraz drobne upominki. Nasi goście, jak zwykle, nie zawiedli i wspaniale bawili się razem ze swoimi wnuczętami.   

Kolędowanie w Podgórzu

21 stycznia 2024 r. w Kościele pw. Chrystusa Pana Zbawiciela w Podgórzu odbył się Koncert „Pójdźmy wszyscy ...”. Społeczność parafialna oraz wójtowie Gminy Chełm Wiesław Kociuba i Lucjan Piotrowski, Przewodniczący Rady Gminy Artur Kubacki, oraz radni gminy Tadeusz Szachoń i Michał Sawicki, wysłuchali kolęd i pastorałek w wykonaniu młodszych i starszych artystów ze Scholi Alaudae Podgórze oraz klasy III Szkoły Podstawowej w Stołpiu im. Marii Skłodowskiej – Curie. Wokalistów przygotowały Klaudia Fetta, Kamila Dąbrowska oraz Monika Ciszak. Oprawą medialną zajął się Piotr Bakun. Współpraca gospodarza koncertu, księdza proboszcza Marka Żyszkiewicza oraz dyrektor szkoły Małgorzaty Mielniczuk po raz kolejny dała przestrzeń do wspólnego kolędowania i prezentacji talentów artystycznych.

KIERMASZ
BOŻONARODZENIOWY

15 grudnia rozpoczął się w naszej szkole, kiermasz bożonarodzeniowy. Każdy zainteresowany znalazł coś dla siebie. Wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję serdecznie dziękujemy.

Mistrzostwa Gminy Chełm
w Mini Koszykówce.

W Szkole Podstawowej w Żółtańcach 16.12.2023 r. rozegrano Mistrzostwa Gminy Chełm w Mini Koszykówce Dziewcząt i Chłopców. Nasi podopieczni wywalczyli III miejsce w dwóch kategoriach. Gratulacje.

Międzynarodowy
Dzień Herbaty

Międzynarodowy Dzień Herbaty w naszej szkole. 15 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Herbaty. Uczniowie obejrzeli film o historii tego napoju, poznali jego walory zdrowotne, dowiedzieli się kiedy i przez kogo zapoczątkowane zostało to święto. Podczas zabawy wymieniali rodzaje herbat, które znają. Następnie w grupach wykonali prace plastyczne, rozwiązywali rebusy, zadania matematyczne i dyktanda „herbaciane”. Wszyscy uczniowie zostali też poczęstowani pysznymi ciasteczkami, następnie chętnie delektowali się tym zacnym napojem w kawiarence herbacianej. Koordynatorkami tego dnia były panie Marzena Mazurek – Dymczyk i Monika Studzińska.

Mikołajki
w naszej szkole

       Na ten dzień ze szczególną niecierpliwością czekały zarówno najmłodsze dzieci, jak i starsi uczniowie naszej szkoły. Cóż to była za radość i jakie emocje…W piątek, 6 grudnia nasza szkoła nieco przypominała krainę Świętego Mikołaja. Uczniowie i nauczyciele pojawili się w czapkach mikołajkowych i strojach z elementami mikołajowymi.

Galeria 

Mistrzostwa Gminy Chełm w Mini Siatkówce

  W Szkole Podstawowej w Żótańcach 9.12.2023 r. odbyły się Mistrzostwa Gminy Chełm w Mini Siatkówce Dziewcząt i Chłopców. Wywalczyliśmy I miejsce w kategorii dziewcząt i II w kategorii chłopców. Gratulacje.  

"Chełmianka"

31października 2023 r. w Szkole Podstawowej w Stołpiu odbyło się wyjątkowe spotkanie z reprezentacją drużyny piłkarskiej Chełmskiego Klubu Sportowego " Chełmianka".

ANDRZEJKI
W NASZEJ SZKOLE

30 listopada w naszej szkole, przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana, klasy naszych najmłodszych uczniów zamieniły się w miejsce czarów i magii . Jak co roku, odbyła się także dyskoteka andrzejkowa . Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

                  21 listopada 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Dzień wzbudził w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudził chęć zdrowej rywalizacji. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Uczniowie przygotowali plakaty, następnie zmierzyli się z grami, rebusami, zadaniami pisemnymi i ustnymi, a wszystko po to, by powtórzyć tabliczkę mnożenia i doskonale się przy tym bawić. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza.

Dzień Postaci z Bajek to wyjątkowe święto, którego bohaterami są nasi ulubieńcy z dzieciństwa. W naszej szkole ten niezwykły dzień obchodzony był 10 listopada. Do wspólnej zabawy włączyła się cała społeczność szkolna

Barbórka 2023

Galeria 

Z okazji Barbórki mury naszej szkoły odwiedzili goście specjalni - pan Sławomir Bojarczuk górnik z  kopalni węgla kamiennego ,,Bogdanka" oraz pan Arkadiusz Wolski - górnik chełmskiej Cementowni. Uczniowie klas młodszych oraz przedszkola dowiedzieli się na czym polega ciężka, odpowiedzialna i  niebezpieczna praca górnika. Nasi goście przybliżyli również wizerunek swojej patronki - świętej Barbary. Spotkanie wywarło na uczniach duże wrażenie, było mnóstwo pytań. Jego zwieńczeniem był słodki upominek oraz prezenty dla dzieci przygotowane przez górników. Bardzo dziękujemy.

XVII Gminny  Konkurs Czytelniczy
„Lubię czytać”

   27.11.2023 r. odbył się XVII Gminny Konkurs Czytelniczy „Lubię Czytać” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Chełm Wiesława Kociuby. Konkurs był skierowany do uczniów z klas I – III, jego celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Do konkurs zgłosili się uczniowie ze wszystkich szkół z terenu Gminy Chełm. Uczestnicy z klas pierwszych wykonali prace plastyczne pt.: „Ilustracja do mojej ulubionej książki”, z klas drugich i trzecich recytowali swoje ulubione wiersze. Uczestników konkursu oceniała komisja w składzie: Pani Anna Pietuch z Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny-Orsetti; Pan Przemysław Kargul z Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Gminy Chełm; Pan Robert Gałan z Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie.

W konkursie plastycznym „Ilustracja do mojej ulubionej książki” laureatami zostali: I miejsce - Anna Chwała ze Szkoły Podstawowej w Żółtańcach im. Ks. Józefa Dąbrowskiego; II miejsce - Tymon Rymowicz ze Szkoły Podstawowej w Żółtańcach im. Ks. Józefa Dąbrowskiego; III miejsce - Anna Wójcicka ze Szkoły Podstawowej w Stawie; Wyróżnienie - Pola Bojarczuk ze Szkoły Podstawowej w Stołpiu im. Marii Curie-Skłodowskiej, Patrycja Przybył ze Szkoły Podstawowej w Żółtańcach im. Ks. Józefa Dąbrowskiego i Maria Mosiuk ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym.W konkursie recytatorskim dla klas drugich „Mój ulubiony wiersz” laureatami zostali: I miejsce - Oliwia Lasota ze Szkoły Podstawowej w Uhrze im. Romualda Traugutta; II miejsce - Kacper Raczkowski ze Szkoły Podstawowej w Stawie; III miejsce - Zuzanna Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej w Stawie; Wyróżnienie – Lena Słowik ze Szkoły Podstawowej w Uhrze im. Romualda Traugutta, Adam Ossoliński ze Szkoły Podstawowej w Żółtańcach im. Ks. Józefa Dąbrowskiego i Anna Jóźwiak ze Szkoły Podstawowej w Stołpiu im. Marii Skłodowskiej-Curie. W konkursie recytatorskim dla klas trzecich „Mój ulubiony wiersz” laureatami zostali: I miejsce – Zuzanna Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej w Stołpiu im. Marii Skłodowskiej-Curie; II miejsce – Antonina Sałek ze Szkoły Podstawowej w Żółtańcach im. Ks. Józefa Dąbrowskiego; III miejsce – Jowita Maśkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Żółtańcach im. Ks. Józefa Dąbrowskiego; Wyróżnienie – Hanna Szewczuk ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Duży, Lena Twardowska ze Szkoły Podstawowej w Żółtańcach im. Ks. Józefa Dąbrowskiego i Jagoda Macegoniuk ze Szkoły Podstawowej w Stołpiu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników.

#LaboratoriaPrzyszlosci

GALERIA

Dzień Praw Dziecka

GALERIA

Dzień Praw Dziecka w naszej szkole! 21 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, ustanowiony przez Komisję Praw Człowieka ONZ. Z tej okazji w naszej szkole przeprowadzony został konkurs pt. „Wiersz o prawach dziecka”. Rzecznik praw ucznia przedstawił na każdej lekcji prezentację dotyczącą praw dziecka. Zadaniem konkursowym było napisanie utworu, którego tematem  był aspekt praw dziecka zapisany w Konwencji o prawach dziecka. Wpłynęło aż 50 prac. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, wykazali się oni kreatywnością i pomysłowością. Gratulujemy! Wyniki: Kategoria klasy 1 - 3:
1 miejsce – Zuzanna Wiśniewska 2 miejsce – Hanna Jamroż 3 miejsce – Blanka Bazalin Wyróżnienia: Kaja Komczyńska Natalia Lalak Jagoda Macegoniuk Hanna Oleksiejuk Kategoria klasy 4 – 5:
  1 miejsce – Milena Jaroszyńska 2 miejsce – Julia Żołnik 3 miejsce – Konrad Barliński Wyróżnienia: Kornelia Łokińska Maja Pałka Kategoria klasy 6 – 8:
  1 miejsce – Oskar Dąbrowski 2 miejsce – Piotr Dymczyk 3 miejsce – Igor Humeniuk Wyróżnienia: Emila Komczyńska Natalia Kozak #LaboratoriaPrzyszlosci

ŚWIĘTO
NIEPODLEGŁOŚCI

GALERIA

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W STOŁPIU
Wolność i niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Trzeba cały czas o nią dbać. Szkoła Podstawowa w Stołpiu im. Marii Skłodowskiej-Curie zorganizowała uroczyste obchody Dnia Niepodległości. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego i montażu słowno - muzycznego klasy IV odbył po raz szósty Bieg Niepodległości pod hasłem „Mały sport – wielka radość”. Honorowy patronat objął Wójt Gminy Chełm Wiesław Kociuba. Uczestnicy mieli do pokonania dystans 1500m na trasie wyznaczonej w lesie w Janowie. Po pokonaniu trasy udali się na teren świetlicy na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Po posiłku nastąpiło uroczyste wręczenie medali przez Wójta Gminy Chełm. Udział w takich akcjach, szacunek dla symboli narodowych, dbanie o czystość mowy polskiej i tradycji są wyrazem naszego patriotyzmu.
#LaboratoriaPrzyszlosci

Dzień Patrona

GALERIA

       7 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Patrona. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Nauka leży u podstaw każdego postępu”, uczniowie wzięli udział w różnych zajęciach. Mieli możliwość m.in. obserwacji rysowania figur geometrycznych Photon, zapoznali się z pracą drukarki 3D, oglądali pokazy chemiczne i geograficzne, obejrzeli film pt: ,,Byli sobie wynalazcy” a na zakończenie wykonali pracę plastyczną w stylu amerykańskiego artysty – Warhola. Nad przebiegiem zajęć czuwały p. Monika Ciszak, p. Monika Król, p. Anita Spyrka, p. Piotr Bakun, p. Beata Wawerska i p. Andrzej Hadam. Podczas obchodów Dnia Patrona rozstrzygnięty został także Szkolny Konkurs Literacki
„Wiersze o Marii Skłodowskiej – Curie”.

Wyniki konkursu:
 
Klasy 1 – 3
1 miejsce: Natalia Grad, Hanna Jamroż 2 miejsce: Natalia Lalak 3 miejsce: Hanna Oleksiejuk Wyróżnienie: Mikołaj Świątek Anna Jóźwiak Amelia Żukowska Jagoda Macegoniuk Wojciech Jędruszak Blanka Bazalin Alina Piotrowska Filip Korneluk Mikołaj Bronecki
 
Klasy 4 – 5
  1 miejsce: Wiktoria Wróbel 2 miejsce : Wiktoria Korneluk 3 miejsce: Milena Jaroszyńska Wyróżnienie: Polina Bartych Alan Oleszczuk Kornelia Łokińska

Gminny Konkurs Recytatorski

GALERIA

Gminny Konkurs Recytatorski! 21 października w SP w Strupinie Dużym odbył się XX Gminny Konkurs Recytatorski im. Pauliny Hołyszowej. W ramach konkursu odbyły się: konkurs recytatorski, konkurs wiedzy "Powstanie styczniowe na Ziemi Chełmskiej" i konkurs plastyczny. Nasi uczniowie okazali się niezawodni i zajęli zaszczytne miejsca. Konkurs recytatorski: w kategorii klasy 0-I: III miejsce - Oliwia Młynarczyk w kategorii klasy IV-VI: I miejsce - Piotr Dymczyk; III miejsce - Wiktoria Wróbel w kategorii klasy VII - VIII: III miejsce Diana Młynarczyk; wyróżnienie - Liliia Myhasiuk Konkurs wiedzy: II miejsce - Wojciech Chilimoniuk; wyróżnienie - Anna Kiraga. Konkurs plastyczny: w kategorii klasy IV - VI: II miejsce - Jagoda Fetta; wyróżnienie - Julia Żołnik w kategorii klasy VII - VIII: II miejsce - Emilia Komczyńska; III miejsce - Liliia Myhasiuk. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Dzień Edukacji Narodowej

Galeria 

W piątek 12 października 2023 r. Szkoła Podstawowa w Stołpiu świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji na uroczystości spotkali się uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz zaproszeni goście. Artyści z klasy VII pod kierunkiem pani Moniki Ciszak oraz Marzeny Dymczyk w zabawny sposób przedstawili postacie nauczycieli. Nie zabrakło też śpiewu i układu tanecznego. Następnie miało miejsce ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców - ślubowanie pierwszoklasistów. Bohaterowie spotkania zaprezentowali program artystyczny, który pomogła im przygotować wychowawczyni Urszula Kucharska. Głównym punktem programu było pasowanie. Pani Dyrektor Małgorzata Mielniczuk, wielkim ołówkiem, mianowała każde dziecko na ucznia Szkoły Podstawowej w Stołpiu.
#LaboratoriaPrzyszlosci

Mistrzostwa Gminy Chełm w Biegach Przełajowych

GALERIA

7 października w Szkole Podstawowej w Stawie odbyłyby się Mistrzostwa Gminy Chełm w Biegach Przełajowych Dziewcząt. Nasze zawodniczki godnie reprezentowały naszą szkołę zdobywając drużynowo 36 punktów.
Diana Młynarczyk wywalczyła złoto.
 Gratulujemy.

Dzień Języków Obcych

Galeria 

W dniach 25 - 28 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Rozpoczęliśmy go od Quizu Językowego dla klas 4-8. Przedstawiciele z każdego oddziału, przy wsparciu swoich kolegów i koleżanek rozwiązywali quiz, w którym musieli wykazać się znajomością różnych języków, obszarów geograficznych lub zagadnień kulturowych. Na podium stanęli: Oskar Dąbrowski (1 miejsce), Wojciech Dymczyk (2 miejsce), Pola Pełczyńska (3 miejsce). Klasy 1-3 każdego dnia poznawały powitania w różnych językach, kolorowały flagi oraz wykonywały zadania interaktywne. Wszyscy uczniowie mogli również wykorzystać swoje telefony w celu odczytywania ciekawostek językowych z kodów QR, które rozwieszone były w szkole. Był to bardzo ciekawy i twórczy tydzień.

Święto Przedszkolaka

GALERIA

20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.  20.09. kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Świeto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w konkursach i tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. Niech Wasze marzenia się spełniają !!!

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2023

Galeria 

W tym roku po raz 30 wyruszyliśmy, by posprzątać Polskę. Tegoroczna akcja pod hasłem „Sprzątanie Świata łączy ludzi” ruszyła w naszej Szkole 18 września 2023 roku. W pełni oddaje społeczną istotę tego międzynarodowego święta ekologii. I niech tak zostanie! Dopóki na naszej Planecie będzie chociażby jeden śmieć, który trzeba będzie posprzątać, wierzę, że nie zabraknie, tych, którzy to bezinteresownie uczynią. W życiu codziennym dzięki segregacji, każdy z nas przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.. Co jest bardzo ważne w naszych czasach. Akcję rozpoczynamy o godz 10 45, a zakończymy o 11.30.

Pokaz obrzędów i tradycji - Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Stołpiu

GALERIA

12 września 2023 r. w Szkole Podstawowej w Stołpiu zorganizowano Narodowe Czytanie powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. W tym kulturalno -literackim wydarzeniu wzięli udział rodzice i zaproszeni goście: wójt Gminy Chełm Wiesław Kociuba, dyrektor Biura Obsługi Szkół Jolanta Krop, dyrektor Biura Promocji Ryszard Mielniczuk, przewodniczący Rady Gminy Chełm Artur Kubacki, radni Tadeusz Szachoń i Michał Sawicki, przewodnicząca Rady Rodziców Agata Bazalin, ksiądz Marek Żyszkiewicz. Z tej okazji został zorganizowany Konkurs Literacko – Plastyczny „Przyroda – kraina szczęśliwości w utworze „Nad Niemnem”. Dyplomy i nagrody otrzymali uczniowie w kategorii kl. IV – V: Maja Adamiak, Kornelia Łokińska i Wiktoria Korneluk. W kategorii kl. VI – VIII: Oskar Dąbrowski, Szymon Narewski, Pola Pełczyńska, Anna Kiraga. Oryginalna forma przedstawienia staropolskich zwyczajów, spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem widzów. Uroczystość i konkurs literacko – plastyczny przygotowały nauczycielki p. Marzena Mazurek – Dymczyk, p. Magdalena Laskowska, p. Maria Łuczak i p. Monika Studzińska pod czujnym okiem dyrektor szkoły Małgorzaty Mielniczuk.
#LaboratoriaPrzyszlosci

Grono Pedagogiczne