Szkoła Podstawowa w Stołpiu
im. Marii Skłodowskiej-Curie

Stołpie 11
22-151 Stołpie
82 569 72 25
stolpie@poczta.onet.pl

Archiwum 2021-2022

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

24 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022.  To niezwykły czas, który wymagał od nas zaangażowania i solidarności. Zaczęliśmy z nauką hybrydową, cały czas uczyliśmy się w reżimie sanitarnym,  potem wybuchła wujna w Ukrainie. Zaangażowaliśmy się w pomoc uchodźcom i z otwartym sercem przyjęliśmy uczniów w Ukrainy w naszej szkole. Kończymy ten rok z uśmiechem i nadzieją na wspaniałe wakacje!   

Gala stypendystów 

23 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Strupinie Dużym uroczyście wręczono Stypendia Wójta Gminy Chełm dla  uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce oraz w sporcie.  Rodzice otrzymali listy gratulacyjne.  W fotorelacji najlepsi z najlepszych z naszej szkoły. Gratulujemy! 

Jest o nas głośno!

W tym tygodniu szczególnie warto kupić tygodnik lokalny "Nowy tydzień". Wielu uczniów i nauczycieli z naszej szkoły pojawiło się na łamach  tej gazety lokalnej. Warto działać, warto robić ciekawe rzeczy i cieszymy się ze zostało to zauważone. 

Gala Oskarowa 2022

23 czerwca 2022 roku w naszej szkole zorganizowana została Gala Oskarowa Stołpie 2022. Uroczystość była okazją do zaprezentowania się uczniów klasy III, rozpoczynających od września  II etap edukacyjny oraz klas VIII, które kończyły edukację w tej placówce. Impreza miała charakter odświętny, utrzymany w klimacie iście hollywoodzkim.  Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce otrzymali ufundowane przez Radę Rodziców statuetki, nagrodzeni zostali również artyści, wyróżniający się na polu muzycznym oraz plastycznym. Jak na prawdziwą Galę Oskarową przystało pojawiły się różne nominacje, np. The Best of the best, Buntownik z wyboru czy Najlepszą charakteryzację. Złote statuetki wręczono uczniom klas ósmych oraz nauczycielom i pracownikom. Każdy uhonorowany miał okazję do zaprezentowania się  na czerwonym dywanie.  Część oficjalna została zakończona podziękowaniami, jednak to nie był koniec tego niezwykłego dnia. Po krótkiej przerwie  uczniowie klas ósmych rozpoczęli Bal Oskarowy polonezem.  W czasie zabawy nie zabrakło konkursów dla dzieci i rodziców, również dla uczniów z Ukrainy, których duża grupa nadal uczy się w szkole.  Uroczystość w takiej eleganckiej formule okazała się strzałem w dziesiątkę i wszyscy bawili się doskonale. Po czasie pandemii potrzeba integracji, otwarcia szkoły na społeczność lokalną, jest ogromna, a to spotkanie było do tego świetną okazją. Wracamy do dobrych tradycji tej szkoły.   Jeżeli będzie możliwość organizacji takich uroczystości, to Gala Oskarowa na stałe wejdzie do kalendarza imprez szkolnych. Wszyscy uczestnicy we wspaniałych nastrojach rozpoczynają wakacje. 

"Niedźwiadek" w Stołpiu


Z Okazji zbliżających się wakacji do naszego oddziału przedszkolnego zawitali młodzi piłkarze z Uczniowskiego Klubu Niedźwiadek  Chełm. Młodzi sportowcy zachęcili przedszkolaków do aktywnego spędzania czasu, do trenowania, grania w piłkę nożną oraz zdrowego odżywiania. To była super sportowa przygoda dla wszystkich.

Uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka angielskiego "Olimpusek "


Klasa I Tytuł laureata i miejsce 9 Nela Kawalec Tytuł laureata i miejsce 14 Maja Borys Tytuł laureata i miejsce 15 Kaja Komczyńska Dyplomy uznania otrzymali Zuzia Wiśniewska, Julia Budzyńska, Zuzia Buda, Natalia Lalak, Lena Miścisz, Zosia Hajduk
Klasa II Tytuł laureata i miejsce 9 otrzymała Wiktoria Wróbel Dyplomy uznania otrzymali: Jaśmina Futyma, Antoś Grzywna, Maja Rusak, Błażej Roczon W klasie III dyplomy uznania otrzymali: Kornelia Łokińska, Jagoda Fetta, Maja Adamiak, Wiktoria Korneluk, Wiktoria Łysomirska i Julia Żołnik Wszystkim serdecznie gratulujemy !

 Gminny Konkurs recytatorski - nasi na podium!  

4 czerwca w SP w Strupinie Dużym odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Pauliny Hołyszowej. Nasi uczniowie jak zwykle niezawodni. Stanęli na wysokości zadania i zajęli zaszczytne miejsca.
Wiktoria Wróbel, Piotr Dymczyk i Maja Kowalczyk - I miejsca
Krystian Urbański - II miejsce
Karol Goździuk - III miejsce
Julia Budzyńska i Maja Adamiak- wyróżnienie,
 Kamila Baran - wyróżnienie.
Wiktoria Korneluk - I miejsce w konkursie plastycznym - interpretacja wiersza Pauliny Hołyszowej.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 Dzień Dziecka! 

3 czerwca 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli zaprezentować swoje talenty. Okazało się, że nie brakuje artystów: plastyków, aktorów,  wokalistów,  tancerzy i sportowców.  Znalazło się również coś dla miłośników motoryzacji.  Rada Rodziców z okazji Dnia Dziecka ufundowała napoje, lody oraz słodki poczęstunek.   Tradycją stał się już mecz nauczyciele contra uczniowie. W tym roku po zaciętej i pełnej poświecenia grze  wygrali nauczyciele.  Bawiliśmy się doskonale! 

W teatrze cieni... 

Kolejna odsłona programu antyalkoholowego w naszej szkole. Uczniowie klas IV - VII przygotowali teatr cieni do utworów Ignacego Krasickiego. Do projektu wykorzystaliśmy narzędzia zakupione w ramach projektu rządowego Laboratoria Przyszłości. Ale mamy zdolną młodzież.

Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o Poleskim Parku Narodowym

Uczennice ze Szkoły Podstawowej w Stołpiu: Alicja Anusiewicz z kl. 7 oraz Pola Pełczyńska z kl. 4 wykazały się rozległą wiedzą na etapie okręgowym XXII Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o Poleskim Parku Narodowym. 3 czerwca w Ośrodku Dydaktyczno- Administracyjnym w Urszulinie Alicja i Pola uzyskały tytuł finalisty tego konkursu. Uczennice przygotowywały się do rywalizacji konkursowej pod kierunkiem p. Anity Spyrki. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wycieczka klasy VII 

Pierwszym etapem podróży było zwiedzanie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, który otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym ze stawami, lipami i z symbolicznym sarkofagiem córki poety – Urszuli. W tej wyjątkowej scenerii uczniowie czytali fraszki i treny Mistrza Jana. Następnie grupa udała się do Zwolenia, gdzie znajduje się krypta rodu Kochanowskich. Ostatnim punktem wyjazdu była lekcja wychowania fizycznego w parku trampolin w Lublinie. Wspólny wyjazd wprawił wszystkich w znakomity nastrój i wyzwolił mnóstwo pozytywnej energii.

Żołnierskie nuty 

W Powiatowym Konkursie Muzycznym Żołnierskie Nuty uczennice Zuzia Wiśniewska i Natalia Kozak zajęły III miejsca, Maja Kowalczyk wyśpiewała wyróżnienie.  Dziewczęta przygotowały jeden utwór o tematyce patriotycznej lub żołnierskiej.  Dziewczęta przygotowały Kamila Dąbrowska i Małgorzata Mielniczuk. Naszym utalentowanym wokalistkom serdecznie gratulujemy!

Uroczyste podsumowanie gminnych konkursów

31 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej w Stołpiu miało miejsce wręczenie nagród w dwóch bardzo ciekawych konkursach: Gminnym Konkursie Polonistyczno – Matematycznym na „Matematyczną bajkę” lub „Opowiadanie detektywistyczne z zagadką matematyczną”oraz Gminnym Konkursie z Języka angielskiego „Nie taki angielski straszny – jak go malują: kraje Unii Europejskiej”.
Oba konkursy honorowym patronatem objął Wójt Gminy Chełm - pan Wiesław Kociuba. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.

Tobie śpiewamy Maryjo

,,Tobie śpiewamy Maryjo" pod takim hasłem odbył się Szkolny konkurs Pieśni Maryjnej. Uczniowie naszej szkoły oddając cześć Matce Bożej zaprezentowali pieśni Maryjne. Prezentowali swoje umiejętności wokalne na wysokim poziomie.
I miejsce w kategorii 0-3 zajęły :
Alina Piotrowska i Wiktoria Wróbel.
II miejsce zajęły : Lena Mieścisz i Julia Budzyńska
III miejsce zajęła Wiktoria Łysomirska.
W kategorii IV-VIII
I miejsce zajęła Natalia Kozak
II miejsce zajęła Pola Pełczyńska
III miejsce zajął duet Martyna Dziewulska, Zuzanna Szubert oraz Maja Kowalczyk.

Sukces w konkursie​ literackim
„Przyroda jest poezją”

Z przyjemnością informujemy, że Amelia Urlych, uczennica 7 klasy SP w Stołpiu ( op. Anita Spyrka) zdobyła wyróżnienie w III Wojewódzkim konkursie literackim „Przyroda jest poezją” pod hasłem: Z wiosną przyszła nadzieja. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej GMINNEGO KONKURSU Z  JĘZYKA ANGIELSKIEGO „NIE TAKI ANGIELSKI STRASZNY - JAK GO MALUJĄ: KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ” POD PATRONATEM WÓJTA GMINY CHEŁM

              Na Gminny Konkurs z Języka Angielskiego „Nie taki angielski straszny -  jak go malują: kraje Unii Europejskiej”, zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Stołpiu im. Marii Skłodowskiej- Curie pod Patronatem Wójta Gminy Chełm, wpłynęły 132 prace ze szkół podstawowych gminy Chełm. 
W dniu 27 maja 2022 roku, komisja wyłoniła laureatów w każdej kategorii wiekowej i przyznała wyróżnienia uwzględniając zgodność pracy z tematem konkursu, oryginalność, pomysłowość oraz walory estetyczne obrazów.

 DZIEŃ MAMY i TATY
Z najlepszymi​ życzeniami
dla wszystkich Mam i Tatusiów.

Sukcesy w Powiatowym Konkursie Plastycznym

Szkoła Podstawowa w Stołpiu odniosła kolejny sukces w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym (etap powiatowy) organizowanym w kwietniu 2022 roku przez KRUS. Uczennica klasy VII Nikola Marek zdobyła tytuł laureata, natomiast uczennica klasy V Emilia Komczyńska – wyróżnienie (op. U. Kucharska).  Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”. Tematyka związana była z bezpieczeństwem pracy i zagrożeniami wypadkowymi w gospodarstwach rolnych. Praca Nikoli została przekazana do udziału w etapie wojewódzkim. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Sukces w konkursie matematycznym! 

Dnia 17 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu, uczennica naszej szkoły Pola Pełczyńska z kl. IV odebrała nagrodę za zajęcie III miejsca w I MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE MATEMATYCZNYM pod honorowym patronatem Burmistrza Rejowca - Pana Tadeusza Górskiego. W konkursie wzięło udział 57 uczniów z 4 szkół. Serdecznie gratulujemy sukcesu!

Sukces w konkursie "Podróże św. Jana Pawła II"! 

Z przyjemnością informujemy, że Ania Piotrowska uczennica II klasy naszej szkoły, została laureatką Gminnego Konkursu Plastycznego „Podróże św. Jana Pawła II” organizowanego przez Szkołę Podstawową w Okszowie. Gratulujemy Ani i życzymy dalszych sukcesów.

Zdrowo&antyalkoholowo

Dzisiejsza godzina wychowawcza była bardzo wyjątkowa wśród uczniów klas IV-VIII. Wykonali smakowite kanapki, sałatki i gofry w swoich klasach. Miało to na celu integrację grupy, współpracę i dobrą zabawę. Zaprezentowali jak można zdrowo się odżywiać i spędzać wspólnie czas. To kolejna odsłona naszych działań w ramach akcji antyalkoholowej. 

Kolejne sukcesy plastyczne naszych uczniów! 

Uczniowie naszej szkoły (op. Urszula Kucharska) bardzo licznie wzięli udział w Gminnym Konkursie na logo Światowego Dnia Ziemi organizowanym przez Szkołę Podstawową w Uhrze. Konkurs został rozstrzygnięty w maju 2022 roku. Uczestnicy mogą pochwalić się licznymi sukcesami:
Kategoria kl. 4 - 6: 1 miejsce – Marcel Smętkowski kl.V, 2 miejsce – Zuzanna Szubert kl. IV, 3 miejsce – Emilia Komczyńska kl. IV
Kategoria kl. 7 - 8:  1 miejsce – Amelia Urlych kl. VII
 Gratulujemy

Nasze wokalistki na podium w Dorohusku!

12 maja 2022 r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w VII Powiatowym Konkursie Piosenki Przyrodniczej "Tobie Ziemio śpiewam".  Natalia Kozak z klasy V z piosenką  "Piosenka dla Ziemi" zajęła II miejsce w kategorii soliści klasy IV - VI, natomiast Maja Kowalczyk z klasy VII w kategorii soliści klasy VII - VIII zaśpiewała "Pamiętajcie o ogrodach"  i zdobyła uznanie jury oraz  I miejsce. Uczennice przygotowała Małgorzata Mielniczuk.  Gratulujemy! 

Piłkarze w akcji! III miejsce w Uhrze!

Chłopcy z kasy ósmej i siódmej wzięli udział 12 maja 2022 r.  w Igrzyskach młodzieży. Zajęli  III miejsce, grając o Mistrzostwo Gminy Chełm w Piłce Nożnej Chłopców. Serdecznie gratulujemy!

Warsztaty z rysownikiem

Uczniowie klasy V 12 maja 2022 r.  uczestniczyli w spotkaniu autorskim z rysownikiem komiksowym Hubertem Ronkiem w Chełmskiej Bibliotece Publicznej w Chełmie. Uczniowie poznali tajniki zawodu rysownika komiksowego, dowiedzieli się o języku komiksów, a także o początku przygody Huberta Ronka z powieścią obrazkową i jego inspiracjami. Podczas spotkania każdy uczestnik stworzy swoją własną krótką formę komiksową.

Wycieczka do Wioski indiańskiej 

 9 maja 2022 r.  uczniowie klas: I, II i III wybrali się na wycieczkę do ,,Wioski indiańskiej" w Bliżowie. Atrakcji było bardzo dużo! Dzieci miały okazję wziąć udział w poszukiwaniu skarbów, strzelały z łuków, rozpalały ogień za pomocą krzesiwa, rżnęły piłą ,,moja-twoja", wbijały gwoździe oraz uczestniczyły w zawodach sportowych. Wyjazd zakończył się malowaniem ,,bladych twarzy" oraz ogniskiem. Po takim wysiłku i emocjach apetyty dopisały!

Konkurs "Ja i Polska"- rozstrzygnięty!

6 maja 2022 r.  w Szkole Podstawowej w Stołpiu nastąpiło podsumowanie konkursu skierowanego do uczniów pochodzących z Ukrainy, którzy niedawno dołączyli do naszej szkolnej społeczności. Ich zadanie nie było łatwe, a polegało na stworzeniu komiksu, na którym dzieci zamieściły zwroty zapisane w języku polskim. Życzymy, aby każdy kolejny dzień pomagał Wam poznawać polską kulturę i przynosił wiele radości. Gratulujemy!

Piłsudski w Stołpiu, czyli żywa lekcja patriotyzmu

Huczne obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej w Stołpiu  - 5 maja 2022 r. 
Uczniowie rozpoczęli obchody święta polonezem. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego dyrektor Szkoły Pani Małgorzata Mielniczuk powitała przybyłych gości - wójta Gminy Chełm – Wiesława Kociubę oraz dyrektor Biura Obsługi Szkół Gminy Chełm – Jolantę Krop. Zebrani wysłuchali informacji związanych z historią obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości towarzyszył występy taneczno- artystyczne. Całość uświetniła wizyta Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej, której członkowie zawitali na szkolnym placu.  Grupa rekonstrukcyjna przypomniała wydarzenie, kiedy to sam Marszałek Józef Piłsudski odwiedził Stołpie. Podczas tego spotkania przypomniał społeczności szkolnej o obowiązku każdego Polaka, że należy pamiętać o historii i tych, którzy zapisali jej karty oraz czcić daty ważne dla narodu. Uroczystość przygotowały nauczycielki Marzena Mazurek – Dymczyk, Małgorzata Jurczuk – Wróblewska oraz  Paulina Hołysz pod czujnym okiem dyrektor Małgorzaty Mielniczuk. Technicznie wsparli wydarzenie: Andrzej Hadam i Piotr Bakun.

Młodzi badacze w akcji!

12 kwietnia uczniowie klasy 7 uczestniczyli w niecodziennych zajęciach rozwijających kompetencje. Mieli okazję wcielić się w rolę chemików i samodzielnie przeprowadzić proste doświadczenia. Badając rozpuszczalność różnych substancji w wodzie utrwalili pojęcia mieszanina jednorodna i niejednorodna, porównali gęstość wybranych substancji oraz zobaczyli w jaki sposób powstaje emulsja. Mamy nadzieję, że zajęcia okazały się pomocne w zrozumieniu pewnych treści oraz, że rozwiną zainteresowania uczniów. Z pewnością podniosły aktywność i zaangażowanie uczestników.

Szkolny konkurs literacko- fotograficzny "Okładki, jak żywe "

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie autorskiej fotografii inspirowanej okładką wybranej książki. Uczniowie naszej szkoły wykazali się ogromną kreatywnością. Wpłynęło blisko 40 zdjęć. Komisja oceniając prace, wzięła pod uwagę: wierność odtworzenia okładki, jej zgodność z oryginałem, umiejętność wykorzystania nowych technologii oraz estetykę wykonania. Wybór laureatów nie był łatwy. Dziękujemy za zaangażowanie.
Laureaci:  Klasy 4-6: Anna Kiraga, Michał Cudak,  Piotr Dymczyk. 
Klasy 7-8: Nikola Marek,  Hanna Radziszewska,  Nikola Romańczuk,  Natalia Smętkowska,  Kacper Oleszczuk,  Karol Korona,  Kuba Strzelecki,  Kacper Barliński,  Rafał Wiśniewski.
Koordynatorkami akcji były:  Marzena Mazurek- Duńczyk i  Małgorzata Jurczuk- Wróblewska

Spotkanie z lasem... 

Plener "Kochan(m)y las ".
Uczniowie klasy VII wybrali się 29 kwietnia 2022 r.  na zajęcia w terenie. Było dużo wysiłku fizycznego i uśmiechu. W lesie uczniowie poznawali zagadnienia związane z geografią i plastyką. Uczyli się, jak robić zdjęcia, wybierać odpowiednie kadry.  Efekty ich pracy zobaczymy niebawem. Najważniejsze było jednak to, by zobaczyć jak piękna jest nasza Mała Ojczyna. 

Dzień Tańca! 

W naszej szkole 29 kwietnia 2022 r.  zostały zorganizowane obchody Międzynarodowego Dnia Tańca. Myślą przewodnią, która nam towarzyszyła, były słowa św. Augustyna ,, Ludzie, nauczcie się śpiewać i tańczyć, bo aniołowie w niebie nie będą wiedzieli, co z Wami zrobić”. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i godnie reprezentowali swoje klasy. I miejsce w kategorii klas I-III otrzymała klasa III, za zaangażowanie wyróżniono klasę I i II. W kategorii klas IV-VIII zwyciężyły klasy V i VI. Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy! Zachęcamy do obejrzenia pełnej relacji z imprezy lub teledysku.  :)

Wspaniałe recytatorki! 

Już po raz drugi uczennica Szkoły Podstawowej w Stołpiu Wiktoria Wróbel (op. U. Kucharska) zdobyła tytuł laureata w Powiatowym Konkursie Recytatorskim pod nazwą „Mój dziecięcy świat”, organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie. 22 kwietnia 2022 roku, Wiktoria zaprezentowała wiersz pt. "Wędrówka" Danuty Wawiłow. Honorowy Patronat nad konkursem sprawował Prezydent Miasta  Chełm Jakub Banaszek, natomiast medialny Super Tydzień Chełmski oraz Radio Bon Ton. Do recytatorskich zmagań przystąpiło 28 uczestników z 14 placówek miasta Chełma i powiatu chełmskiego.  
GRATULACJE!

Pamiętamy... 

 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wtedy właśnie Muzeum Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno- edukacyjną Żonkile. Nazwa Żonkile pochodzi od decyzji ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marka Edelmana, który w rocznicę powstania przychodził oddać hołd poległym towarzyszom. Przy tej okazji zostawiał przy Pomniku Ofiar Getta bukiet żółtych żonkili, które dostawał od anonimowego darczyńcy. Nasza szkoła upamiętniła bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim okolicznościowymi lekcjami, poświęconymi temu wydarzeniu. Przygotowaliśmy również symboliczne papierowe żonkile. Akcja Żonkile była częścią obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej.  Koordynatorkami akcji były pani Magdalena Laskowska i pani Małgorzata Jurczuk- Wróblewska.  #polinmuseum  
#ŁączyNasPamięć

Katyń -  Golgota Wschodu

Uczniowie klas IV i V pod opieką Małgorzaty Mielniczuk przygotowali akademię, w której 13 kwietnia 2022 r.  przypomniane zostały wydarzenia z okresu II wojny światowej. W tym roku obchody rocznicy tych bolesnych wydarzeń przypadają na czas Wielkiego Tygodnia, dlatego treść oraz wyraz artystyczny uroczystości nawiązywały do czasu duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. 

UWAGA! KONKURS :)

Przedstawiamy naszych wspaniałych laureatów konkursów. EKOSTOŁPIE czyli "By duzi i mali o planetę dbali". Uczniowie rywalizowali między sobą w kategoriach: plastycznej, wiedzy ekologicznej i językowej. BĄDŹMY EKO!  GRATULUJEMY!

Regulamin  konkursu

WIOSENNE PRZEBUDZENIE
"Zakochany bocian" śpiewa i przedstawia grupa przedszkolna Misie Stołpisie.

Interpretacja wierszy Jana Brzechwy w wykonaniu przedszkolaków.
kwiecień 2022 r.

Ciekawa lekcja  chemii

Ile wiązań tworzą atomy pierwiastków chemicznych i w jaki sposób się ze sobą łączą? Na te pytania musieli znaleźć odpowiedź uczniowie klasy 7 podczas zajęć rozwijających kompetencje. Dobrym atutem była praca w małych grupach, co pozwoliło doskonalić umiejętność współpracy i odpowiedzialności. Efektem pracy uczniów było wykonanie modeli pręcikowo- kulkowych wybranych związków chemicznych. Mamy nadzieję, że samodzielne stworzenie modeli przyczyniło się do lepszego zrozumienia budowy związków chemicznych. 

Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.

Nasi szkolni matematycy czywiście pamiętali i z tej okazji wykonali ciekawe plakaty.

S​zkolny MasterChef!



29 marca odbył się w naszej szkole "odcinek" MasterChefa. Uczestnikami byli uczniowie klasy 7, którzy w zespołach przygotowywali owocowe i warzywne sałatki pod hasłem "Zdrowe odżywianie”. Poziom wykonywanych potraw był naprawdę wysoki. Na uwagę zasługuje zarówno smak, jak i estetyka podania zdrowych przekąsek. Było kolorowo, smacznie i bardzo zdrowo. Wszystkim uczestnikom gratulujemy !!!

Dzień Piekarzy i Cukierników

15 marca obchodziliśmy Dzień Piekarzy i Cukierników. W naszej szkole połączyliśmy to z akcją pomocy dla przyjaciół z Ukrainy. Na kiermaszu wszystkie babeczki, zniknęły w ciągu jednej przerwy. Dziękujemy naszym uczniom i rodzicom za współpracę i dobre serce.

Wycieczka klas ósmych do Lublina

Uczniowie klas 8 a i 8 b odwiedzili 22 marca 2022 r. Lublin. W programie znalazł się oczywiście wiosenny spacer po starówce. Jednak by się tam znaleźć ósmoklasiści musieli rozwiązać przeróżne zagadki, aby wydostać się z escape roomu. Część uczniów odwiedziła podziemne laboratorium doktora Frankensteina, grobowiec faraona i diabelski cyrk 🎪, inni musieli wydostać z tarapatów znanego detektywa 🕵. Po tych wyzwaniach czekała na nich "Strefa wysokich lotów". Mamy nadzieję, że wszyscy długo będą wspominać te wiosenne atrakcje 🙂.

Sąd nad Neronem w klasie VII 

Sąd nad Neronem! 22 marca uczniowie klasy 7 uczestniczyli w nietypowej lekcji języka polskiego. W strojach oddających klimat starożytnego Rzymu sądzili Nerona, bohatera "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Końcowa mowa oskarżycielska zadecydowała o wyroku: Neron został uznany winnym wszystkich zarzucanych mu zbrodni i skazany na więzienie.

Wycieczka klasy VII

15 marca klasa siódma wybrała się na wycieczkę do Chełma. Po obejrzeniu filmu pt. "Oskar i pani Róża" uczniowie udali się na kręgle. Czas upłynął wszystkim na wspaniałej zabawie i wspólnych rozmowach.

Dzień Kobiet 2022

8 marca – Dzień Kobiet był dniem świątecznie obchodzonym w naszej szkole. Uczniowie z klasy II ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby uczynić go wyjątkowo miłym. Przygotowali niespodziankę , prezentując układ taneczny. Dopełnieniem uroczystości było złożenie przez chłopców życzeń wszystkim Paniom (tym dużym i małym), wręczenie wiosennych kwiatów i słodkiego co nieco. Będzie co wspominać!

POMAGAMY!

Już od  28 lutego 2022 rozpoczęliśmy pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy muszą uciekać ze swojego kraju. Zebraliśmy ubranka, zabawki, środki czystości i żywność. Codziennie przygotowujemy kanapki, które są przekazywane na granicę. Mamy bezpośredni kontakt ze świetlicami na naszym terenie i przekazujemy na bieżąco to, czego potrzeba.  
W tej chwili jesteśmy dość dobrze zaopatrzeni, jednak szybko schodzą zapasy.  Będziemy prosić o dalszą pomoc na bieżąco i zgodnie z konkretnymi potrzebami...  Dziękujemy za serce, jakie okazali nasi Darczyńcy... 

Dzień Żołnierzy​ Wyklętych 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
 Z tej okazji uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Stołpiu nagrali w lesie wyjątkowy program telewizyjny. W ten sposób przybliżyli swoim kolegom tragiczne losy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Program został przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Marzeny Mazurek - Dymczyk, Andrzeja Hadama, Piotra Bakuna.

Walentynki 2022! 

Walentynki świętowaliśmy w naszej szkole na wiele sposobów. Klasy, które uczyły się stacjonarnie udekorowały  swoje sale, a uczniowie i nauczyciele  11 lutego ubrali się na czerwono. 
Uczniowie z klasy IV przygotowali pod opieką Pauliny Hołysz i Małgorzaty Mielniczuk koncert piosenek o miłości... Kwarantanny, zdalne nauczanie i choroby trochę utrudniały przygotowania, jednak z pomocą przyszli uczniowie z innych klas - Jagoda Macegoniuk pod opieką pani Kamili Dąbrowskiej, Hania Skoczylas i Natalia Kozak. Efekty można zobaczyć w filmie. Jak zwykle przy takich filmowych produkcjach pomagał pan Piotr Bakun.  Dzięki zakupionemu sprzętowi z programu "Laboratoria przyszłości"  można było zaaranżować całe studio filmowe.  Zachęcamy do obejrzenia  koncertu, który zaskakuje różnorodnością prezentowanych przez artystów talentów...

Znamy numer 112!

Obchodzony 11 lutego Europejski Dzień Numeru Alarmowego ma na celu rozpowszechnianie wiedzy oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat właściwego korzystania ze "112", który obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Nasi uczniowie podczas pogadanki wykazali się wiedzą związaną z potrzebą niesienia pomocy innym oraz przekazywania informacji do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Łamańce językowe

Zgodnie z myślą Janusza Korczaka: „ Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali. Język się smuci, gdy ludzie źle mówią” uczniowie klasy 4, 5 i 7 pokazali, że warto dbać o nasz wspaniały język. Usłyszeliśmy zachwycające głoski szumiące i syczące w trudnych łamańcach językowych. Nauczanie poprawnej wymowy jest bardzo ważne. Współcześnie, nawet w życiu publicznym, coraz częściej spotykamy się z niestaranną wymową fonetyczną. Cieszymy się, że nasi uczniowie doskonale poradzili sobie z tymi łamańcami. Zachęcamy do ćwiczeń.

Dzień Poczty Polskiej

 16 lutego obchodzony jest Dzień  Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek Pocztowych , w Polsce – jako Dzień Poczty  Polskiej. Z tej okazji uczniowie klas 0 - IV uczestniczyli w warsztatach, które przygotowali uczniowie klasy III. Jest to kolejna odsłona realizacji programu doradztwa zawodowego, którego celem jest w tym roku szkolnym zapoznawanie dzieci i młodzieży z różnymi zawodami.  

Gdzieś, kiedyś, ktoś... 

 Ekipa TV Stołpie po leśnych zdjęciach do kolejnej produkcji. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na efekty pracy naszych utalentowanych filmowców i aktorów... 

W świecie komiksów...

 Komiks- sekwencyjna historia obrazkowa. Każdy z Was zapewne wiele razy miał przyjemność obcować z tą barwną i często zabawną formą. Czy wiecie, że komiksy wykształciły się już na przełomie XIX i XX wieku? Ale takich historii, jak te stworzone przez Uczniów kl. IV, na pewno nie znacie!

W drodze do przyszłości! 

 Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).  W naszej szkole rozpoczęliśmy przygodę z przyszłością z przemiłymi robocikami! Witajcie w naszej szkole! 

Dzień Szlafroka!

 2 lutego z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Szlafroka. Najbardziej wskazanym strojem tego dnia był oczywiście wygodny i milutki, kojarzący się z relaksem i odpoczynkiem szlafrok. Mówi się, że szkoła to nasz drugi dom, więc tego dnia zarówno podczas lekcji zdalnych, jak i stacjonarnych, wszyscy mogliśmy poczuć się jak u siebie. Dziękujemy za udział w akcji .

Ruszyła coroczna akcja
„POMÓŻMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”.

Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Stołpiu im. Marii Skłodowskiej Curie przygotowały dla ptaszków ptasią stołówkę. Podczas zajęć dzieci wykonały karmniczki dla ptaków. Przynoszą ziarna i inne smakołyki dla naszych skrzydlatych przyjaciół.
Zachęcamy Państwa również, do wspólnego z dziećmi dokarmiania ptaków we własnych karmnikach. Takie działania niosą ze sobą wspaniały walor edukacyjny dla naszych pociech, uczą odpowiedzialności, dbania o środowisko naturalne, dają możliwość obserwacji, ale także, satysfakcję i wiele radość.

JAK I CZYM DOKARMIAĆ PTAKI?


Rozpoczynamy dokarmianie wraz z pojawieniem się ujemnych temperatur i pokrywy śnieżnej (jak najbardziej możemy wyłożyć pożywienie ptakom wraz z pojawieniem się przymrozków a przed mającymi wystąpić silnymi opadami śniegu by wiedziały gdzie mogą znaleźć pokarm. Nie karmimy ptaków chlebem ani resztkami z własnego stołu. Przetworzona żywność zawiera duże ilości soli i sztucznych dodatków, które są szkodliwe dla ptaków, ptaki od tego chorują.
 
Podajemy ptakom naturalne pożywienie, takie jak ziarna zbóż, nasiona roślin oleistych, orzechy, owoce, wieszamy słoninkę itd.
 
Wykładamy pożywienie w przygotowanym do tego miejscu - karmniku, który  najlepiej jak jest ustawiony w zacisznym miejscy, osłoniętym od wiatru; tak by blisko niego był jakiś gęsty krzew w którym ptaki mogłyby się schronić. Ważne by karmik był przestrzenny wysoki i szeroki na min. 25 cm by ptaki mogły swobodnie do niego wlatywać i szybko się ewakuować.
   
Jeżeli zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków musimy robić to systematycznie przez całą zimę, do kiedy stopnieją ostatnie śniegi.

SZCZEPIENIA - INFORMACJE 

Dzień Sekretarki

Obchodzimy 25 stycznia  Dzień Sekretarki. Z okazji tego święta życzymy Pani Katarzynie Siembidze wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym. Uczniowie ze wszystkich klas stworzyli wspólną laurkę i obdarowali Panią Kasię kwiatami i słodkościami.

Przygody wnuczka niejadka dla Babci i Dziadka

Dzieci z oddziałów przedszkolnych dla wszystkich kochanych Babć i Dziadków przygotowały zabawną sztukę o tym, jak to z tym jedzeniem właściwie jest. W przedstawieniu nie zabrakło wierszyków recytowanych z wielkim przejęciem przez naszych uczniów oraz profesjonalnie zaśpiewanych piosenek.  Zapraszamy do obejrzenia filmu. 

Karnawał 2022

Tegoroczny karnawał świętowaliśmy wyjątkowo. Nie mogliśmy bawić się razem, więc każda klasa zorganizowała sobie własny Bal Karnawałowy. 20 stycznia 2022 cała szkoła rozbrzmiewała wesołą muzyką i  pachniała smakołykami. Uczniowie klas I - III dodatkowo tego dnia przebrali się za swoich ulubionych bohaterów baśni i filmów dla dzieci. Starsi natomiast mogli zaprezentować swoje talenty w konkursach i zabawach tanecznych oraz karaoke. 

ZABAWA CHOINKOWA PRZEDSZKOLAKÓW

19 stycznia 2022 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych bawiły się razem ze swoimi wychowawczyniami w czasie Zabawy Choinkowej.  Była to okazja do stworzenia bajkowego świata, w którym spotkać było można wiele postaci z baśni i filmów. Opiekunkami oddziałów przedszkolnych są panie Ewa Kozina - Misie Stołpisie i Paulina Hołysz - Króliczki z Wieżyczki. 

Dzień Kapcia

SZKOLNY WOLONTARIAT

Miej oczy ręce i serce otwarte na potrzeby innych” to hasło przewodnie, które towarzyszy naszym wolontariuszom. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza nasi wolontariusze zaangażowali się w różne projekty i działania. Zorganizowali zbiórkę karmy dla zwierząt, a następnie odwiedzili schronisko w Chełmie. Wolontariusze własnoręcznie wykonali piękne stroiki Bożonarodzeniowe , które zostały sprzedane społeczności szkolnej na kiermaszu, a ze zgromadzonych w ten sposób środków finansowych zakupiono produkty spożywcze na szlachetną paczkę dla potrzebujących. Samodzielnie wykonali kartki świąteczne i przekazali wraz z życzeniami do Domu Opieki Społecznej w Nowinach. Nasi młodzi działacze przystąpili do akcji ,, Pomóż dzieciom przetrwać zimę” ogłosili zbiórkę produktów spożywczych i środków czystości, które zostały przekazane dla osób potrzebujących. Wspólne działania, które podjęliśmy jako wolontariusze przyniosły wspaniałe rezultaty. Jesteśmy tego pewni, że dobro, które ofiarujemy, z pewnością do nas wróci.

Nasze świętowanie! 

Klasa III zaprasza na swój świąteczny występ!

Śpiewamy, śpiewamy, śpiewamy!

Życzenia od nauczycieli! Śpiewające! 

Wycieczka do Lublina

"Gwiazdy tańczą na lodzie" Zima to czas, który wiele osób spędza pod ciepłym kocem, w domowym zaciszu. Ale nie my! 17 grudnia 2021 r. Wybraliśmy się do Lublina, aby sprawdzić swoje możliwości na tafli lodu w Icemanii. Aktywny wypoczynek to najlepszy pomysł na zimowy czas. Część z nas szlifowała swoje umiejętności, wiele osób przełamało barierę i pierwszy raz w życiu miało na nogach łyżwy. Po tym wyjeździe możemy śmiało powiedzieć, że nie ma rzeczy niemożliwych. Gratulujemy odwagi! Bo jeśli czegoś nie robiłeś, to nie znaczy, że nie potrafisz! Warto próbować tego, co nieznane.

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA!

Wraz ze Świętym Mikołajem zagościł u nas świąteczny nastrój. W tym wyjątkowym dniu, nie zabrakło prezentów, radości i mnóstwa słodyczy.

Piernikowe szaleństwo w klasach ósmych!  

Manufaktura piernika w Szkole Podstawowej w Stołpiu. Świąteczny nastrój nas nie opuszcza! Dziś powstały w klasach ósmych  istne piernikowe cuda! Przetrwały tylko nieliczne przysmaki, zapach był zbyt kuszący, aby zanieść je w nienaruszonym stanie do domów! 

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Jak okazało się, moda na misie nie przemija. Tego dnia uczniowie klas IV – VIII brali udział w konkursie tanecznym, natomiast dzieci z grup przedszkolnych oraz klasy I – III rywalizowały w konkursie plastycznym „Miś – ulubiony bohater literacki”.
Dzieci poznały historię pluszowego misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach: „Pokochaj pluszowego misia”, ‘Jadą, jadą misie”.   Był to dzień pełen atrakcji, który na długo zostanie w pamięci dzieci. 
Szkolne obchody koordynowały: Ewa Kozina, Paulina Hołysz.
Zapraszamy do obejrzenia filmu! 

Dzień Papieski

Dzień Papieski to co roku bardzo ważne święto w naszej szkole. To dzień wdzięczności,  łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i promocja jego nauczania. Tematem tegorocznego Dna Papieskiego było hasło: ,,Nie lękajcie się”. Uczniowie klasy V i VI oraz ich koledzy i koleżanki z klas II, VII i VIII zaprezentowali montaż słowno – muzyczny ukazujący wzniosłe i wyjątkowe słowa ukochanego Ojca Świętego, który zawsze nam wskazywał drogę ku temu, co piękne i dobre. Akademia została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: Doroty Strzeleckiej, Małgorzaty Mielniczuk, Moniki Ciszak.

IV Bieg Niepodległości 

Szkoła Podstawowa w Stołpiu im. Marii Skłodowskiej-Curie 10.11.2021 r. po raz czwarty zorganizowała Bieg Niepodległości pod hasłem „Mały sport – wielka radość” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Chełm Wiesława Kociuby. 
Nasz Bieg miał charakter patriotyczny, symbolem była biało-czerwona flaga, która towarzyszyła nam podczas biegu.  
Uroczystość rozpoczęli najmłodsi, którzy odpowiedzieli na kilka bardzo ważnych pytań, a zaczęło się od  "Kto ty jesteś?"
Głównym punktem imprezy był Bieg Niepodległości, który rozgrywany był przy szkole oraz w lesie w Janowie.
Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami pokonali dystans 300 m na terenie placówki. 
Wysiłek ich został uhonorowany medalami. 
Główna część biegu rozegrała się w lesie w Janowie, gdzie uczestnicy mieli do pokonania dystans 1500 m. Po pokonaniu trasy udaliśmy się na teren świetlicy, gdzie Wójt Gminy Chełm wręczył medale. 
Wolność i niepodległość nie jest dana raz na zawsze.  Trzeba cały czas o nią dbać. Dlatego tak ważny był nasz udział w tym biegu, dzisiaj nie musimy walczyć, by pokazać swój patriotyzm, ale właśnie udział w takich akcjach, szacunek dla symboli narodowych, dbanie o czystość mowy polskiej i tradycji  są wyrazem naszego patriotyzmu.  

Narodowe Święto Niepodległości 

Uczniowie klasy IV przygotowali  montaż słowno - muzyczny o tych, którzy walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zapraszamy na opowieść o trudnych czasach zaborów i heroicznej walce o odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku. 
Uczniów przygotowały Dorota Kaczmarczyk i Małgorzata Mielniczuk. 

DZIEŃ KOLEJARZA

Uroczystość z okazji  Dnia Kolejarza i Pracowników Kolei  przygotowana przez uczniów klasy 7  pod kierunkiem p. Anity Spyrki i p. Moniki Król.

Dzień Lekarza!

Uroczystość z okazji Dnia Lekarza „Zdrowie to najcenniejszy skarb” przygotowali uczniowie klasy  7 pod kierunkiem nauczycielki biologii i chemii - Anity Spyrki. 
Uczniowie opowiedzieli, czym zajmują się lekarze różnych specjalności oraz jak należ dbać o własne zdrowie.  

TYDZIEŃ ANTYALKOHOLOWY - „BLIŻEJ SIEBIE DALEJ OD ALKOHOLU”. 

W dniach 29.09. -  08.10.2021 r. odbył się w Szkole Podstawowej w Stołpiu im. Marii Skłodowskiej – Curie  Tydzień Antyalkoholowy pod hasłem „Bliżej siebie dalej od alkoholu”. Nie ma prostych i skutecznych recept na to, jak całkowicie uchronić dziecko przed alkoholem, ale jedno jest pewne: im lepszy mamy kontakt z dzieckiem, tym łatwiej je ustrzeżemy. Dlatego dobrym przykładem i zaangażowaniem wielu osób, udało nam się zorganizować moc atrakcji i szczyptę rywalizacji dla naszych uczniów. 
W ramach akcji odbyły się konkursy:
1. Konkurs przyrodniczy dla uczniów klas I - III i IV - VIII - przygotowała p. Anita Spyrka.
2. Wokalny w którym uczniowie z różnych klas, prezentowali swoje umiejętności - przygotowały p. Monika Król i M. Laskowska.
3. " Tabliczkowa wiedza" i "Mistrz gry w warcaby" przygotowały p. Dorota Strzelecka. i M. Ciszak dla uczniów klas I - VIII.
4. Rozgrywki sportowe przygotowali p. A. Hadam i M. Ciszak, podczas których uczniowie kl. I - III zmagali się z torem przeszkód, natomiast IV - VIII rywalizowali ze sobą w grze " Dwa ognie".

Ślubowanie i pasowanie na ucznia

13 października 2021 r. w Szkole Podstawowej im. M. Skłodowskiej-Curie odbyło się Ślubowanie Klasy Pierwszej. Na uroczystości pierwszoklasiści wykazali się wiedzą, umiejętnościami i talentem wokalnym.
Po ślubowaniu i pasowaniu na ucznia zostali obdarowani upominkami od wszystkich pozostałych klas oraz Rady Rodziców. Dzień zakończył się poczęstunkiem sponsorowanym przez rodziców pierwszoklasistów.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2021 roku w Szkole Podstawowej w Stołpiu im. Marii Skłodowskiej-Curie uczniowie klas ósmych przygotowali dla nauczycieli i pracowników niespodziankę..
Pokazali naszą szkolną "ekipę".

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

 Dnia 1 września 2021 roku o godzinie 10.00 w budynku Szkoły Podstawowej w Stołpiu nastąpiła inauguracja roku szkolnego 2021/2022 dla uczniów naszej szkoły pt. „Był wrzesień … 1939 r. Jest wrzesień ….2021 r.”.
     W tym roku uroczystość została przygotowana pod kierunkiem pani Marii Łuczak wspieranej przez panią Monikę Ciszak, panią Jolantę Szulc, pana Andrzeja Hadama, panią Monikę Król oraz panią Anitę Spyrkę. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie przywitano wszystkich zgromadzonych i zaraz potem przystąpiono do części artystycznej, która zawierała przedstawienie fragmentu historii Polski z 1 września 1939 r. oraz wakacyjne wspomnienia. Po części artystycznej głos zabrała Pani dyrektor Małgorzata Mielniczuk. Uroczystość zakończyło złożenie życzeń z okazji nowego roku szkolnego. Następnie zaproszono klasy do zdjęć. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.