Uczennice kl. II i III gimnazjum ZS w Stołpiu: Karolina Stangryciuk, Agata Grynkiewicz, Magda Maksim i Daria Bielak pod opieką Piotra Bakuna wzięły udział
w projekcie pt.
„Uczniowie i Mistrz” zorganizowanym przez Fundację Marka Marii Pieńkowskiego.

Projekt obejmował miedzy innymi zajęcia warsztatowe prowadzone przez  prof. Janusza Kapustę -  rysownika, malarza i scenografa światowej sławy. Artysta specjalizuje się w małych formach graficznych, plakatach, ilustracjach do magazynów i książek. Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Współpracuje m.in. z takimi pismami jak "The New York Times", "The Wall Street Journal", "The Washington Post". Jest także wynalazcą jedenastościennej bryły geometrycznej, nazwanej przez niego K-dronem. Odkrycie zostało opatentowane w 1987 roku w USA. Od tego momentu wykorzystywane jest do projektowania elewacji budynków, zabawek, gier, wyrobów jubilerskich i innych, a liczba zastosowań bryły stale rośnie.

Nauczyciele i młodzież uczestniczący w projekcie mieli możliwość wysłuchania wykładu Mistrza poświęconego jego karierze i twórczości, a w części warsztatowej poznawali właściwości bryły tworząc wraz z artystą nowe instalacje.

Nasze uczennice pobiły światowy rekord  budując wieżę z  20 K-dronów  (poprzedni rekord to19).

 

Galeria Pieńków w Lipnikach (gmina Żmudź w powiecie chełmskim) to niezwykłe miejsce stworzone przez zakochanego w sztuce dr Marka Marię Pieńkowskiego - lekarza, naukowca i biznesmena o polskich korzeniach  mieszkającego obecnie w Knoxville w USA. Twórca galerii od wielu lat promuje sztukę współczesną i wspiera młodych artystów z całego świata.

(EB)

K-DRON

PROFESORA JANUSZA KAPUSTY